Termal Kamera Nedir?

Termal Kamera Nedir?

2020-06-12

Termal Kamera, ilk kullanım alanı olarak gece görüş sistemleri, ısıduyu güdümlü füzeler gibi askeri alanlarda kendisine yer buldu. Günümüzde ise salgın hastalıklar sebebi ile sıklıkla hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Otellerde, kafelerde ve birçok alanda sıklıkla kullanılan Termal Kamera Sistemleri genel olarak elektrik tesislerinde arıza ve arızanın sebep olacağı maliyetleri önlemede açısından son derece önemlidir.

 

Termal Kamera Sistemleri, bina ısı kayıplarının tespiti, tıpta yüksek ateşli hastalıklara sebep olan domuz gribi, korona virüsü, çatı nem denetlemeleri ve daha birçok alanda kullanılması ile günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. 

 

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

İnsan gözü sadece elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görür. Elektromanyetik spektrumdaki gözümüzün gördüğü görünür ışıkların dışındaki diğer tüm dalga boylarını, kızılötesi ışık gibi gözümüzle göremeyiz. 0 Kelvin yani  -273°C üzerinde sıcaklığa sahip olan tüm maddeler termal enerji yayarlar. Termal kameraların yapısına baktığımızda ise, bir nesne üzerinden gelen kızılötesi enerji mercek) tarafından kamera içindeki kızılötesi detektör üzerine düşürülür. Bu detektör resmin işlenmesi için bilgileri elektronik sensörlere gönderir. Bu işlemlerin sonucunda bilgiler bizim görebileceğimiz bir resme dönüştürülerek kameradaki ekranlarda gösterilir.

İşte tamamıyla anlatılan bu süreç termografi olarak adlandırılır. Yani kızılötesi ışınlarının gözle görülebilecek şekilde resme dönüştürülmesi sürecine termografi denir.

 

BİLMENİZ GEREKENLER

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?